Polska Projektowa > Baza wiedzy > Prawo wynalazcze > Co i za ile można zgłosić do Urzędu Patentowego

Co i za ile można zgłosić do Urzędu Patentowego

Kategoria:Prawo wynalazcze
Autor:VenaGroup
Data publikacji:26-01-2011 12:00
Słowa kluczowe:prawo, własność przemysłowa, patent, ochrona, wynalazek, wzór przemysłowy, wzór użytkowy

Każdy pewnie kiedyś zastanawiał się, czy opłacalnym dla jego firmy byłoby zgłoszenie do Urzędu Patentowego używanych w obrocie oznaczeń takich jak: logo firmy, kolekcji, produktu, czy haseł reklamowych. Podobne pytanie zadają sobie pewnie też te osoby, które stworzyły innowacyjne rozwiązania w swojej firmie lub wykreowały produkty o indywidualnym designie czy sposobie funkcjonowania.

Często firmy rezygnują z zastrzegania w Urzędzie Patentowym praw wyłącznych, kierując się przeświadczeniem, że koszty takiej ochrony skonsumowałyby ich potencjalne zyski jakie na wdrożonych rozwiązaniach czy wykreowanej marce produktu uzyskują.

W rzeczywistości jednak warto zreformować swoje poglądy, bowiem koszty poniesionych zgłoszeń i ochrony przynoszą wymierne korzyści w działalności firmy, do których należy chociażby:
- zwiększenie aktywów firmy o wartości majątkowych praw wyłącznych,
- możliwość rozporządzania takim prawem,
- skuteczniejsza ochrona przed nieuczciwą konkurencją,
- wzrost renomy i prestiżu firmy, jako przedsiębiorcy nowoczesnego, świadomie dbającego o własność intelektualną swojego przedsiębiorstwa.

Celem niniejszego artykułu jest zapoznanie Państwa z podstawowymi prawami własności przemysłowej i kosztami, jakie z takim zgłoszeniem lub ochroną się wiążą. Do poniższych stawek muszą Państwo doliczyć honorarium Rzecznika Patentowego za przygotowanie zgłoszenia, bowiem jeżeli nie dokonują Państwo zgłoszenia samodzielnie, ustawodawca ustanowił w tym zakresie przymus rzecznikowski.

patent wzór przemysłowy
wzór użytkowy znak towarowy

1|2|3|4|>>

Działajmy Razem!

Sprawdź czy Twój pomysł jest unikalny i ma wartość rynkową. Nie szukaj po omacku, nasi eksperci reprezentują wszystkie dziedziny gospodarki.

Już wiesz, że Twój pomysł jest unikalny? Zrealizujemy razem z Tobą ochronę pomysłu i przygotujemy go do komercyjnej realizacji.

Masz gotową dokumentację patentu lub zgłoszony wzór użytkowy? Pomożemy Ci uruchomić produkcję lub sprzedać wynalazek.

Wypełnij zgłoszenie!

Zaproś znajomego